...μέσ' απ' τα μάτια

των παιδιών μας

Το σχολείο μας!

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1840 . Δεν είναι γνωστό σε ποιο ακριβώς κτίριο στεγάστηκε αρχικά. Σύμφωνα με το δάσκαλο Κ. Ζανιά χρησιμοποιήθηκαν διάφορα οικήματα, όπως ήταν του Ιωάννη Ντούλη, του Σπύρου Βλαχόγιαννη κι άλλα. Το 1863 το σχολείο έπαθε μεγάλη ζημιά από το σεισμό (έπεσε η σκεπή) κι έτσι το σχολείο μεταστεγάστηκε πάλι.
Από το 1875 το σχολείο φιλοξενήθηκε στο μικρό ξενώνα της Κοίμησης της Θεοτόκου. Το 1910 επειδή δεν αρκούσε το αρχικό οίκημα αφού ο αριθμός των παιδιών είχε αυξηθεί πολύ, χτίστηκε ένα δεύτερο συνεχόμενο. Τα 1831 χτίστηκε το υπάρχων κτίριο. Την εποχή εκείνη ολοκληρώθηκε ο μαντρότοιχος του Γυμναστηρίου κι ανοίχτηκε κι ένα πηγάδι.
Μέχρι το 1898 το σχολείο λειτούργησε ως μονοθέσιο. Για μικρό διάστημα έγινε διθέσιο, κα από το 1902 έγινε τριθέσιο. Από το 1880 ως το 1929 υπήρχαν και τμήματα Αρρένων και Θηλέων.
Το 1971 χτίστηκε και το υπόλοιπο κτίριο . Το 1999 έκλεισαν όλα τα Δημοτικά σχολεία του Δήμου Ανδρούσας και στην Εύα ιδρύθηκε ένα αρχικά 6/θ Δημοτικό με 120 περίπου μαθητές . Το 2003 έγινε Ολοήμερο και λόγω του μεγάλου αριθμού μαθητών απασχολεί 2 δασκάλους και αρκετές ειδικότητες . Το 2005 έγινε 7/θ και το 2009 ιδρύθηκε και Τμήμα Ένταξης . Σήμερα στο σχολείο φοιτούν 131 μαθητές εκ των οποίων οι 49 είναι αλλοδαποί.
Το 2003 με δωρεά της οικογένειας Αλέξανδρου και Φωτεινής Σπανού Ομογενών από την Αμερική έγινε πλήρη ανακαίνιση του κτιρίου . Το 2008 ολοκληρώθηκε και η κατασκευή μιας αίθουσας 100τ.μ που λειτουργεί ως εστιατόριο για τους μαθητές του Ολοήμερου . Τη μελέτη για την αίθουσα αυτή πλήρωσε ο Δήμος Ανδρούσας ενώ τη κατασκευή η οικογένεια του κ. Αλέξανδρου και Φωτεινής Σπανού .

Χώροι & Αίθουσες

εξωτερικοί χώροι